Przez żołądek do mózgu

  • 07.06.2019, 10:16
Przez żołądek do mózgu
Jelita dorobiły się zaszczytnego miana „drugiego mózgu”, ale wciąż trudno nam zaakceptować, że układ pokarmowy potrafi solidnie namieszać człowiekowi w głowie.

Kilogram bakterii i setki milionów neuronów

Może to zabrzmieć niedorzecznie, ale jelita są drugim po mózgu skupiskiem neuronów, wyprzedzając nawet rdzeń kręgowy. Komórki nerwowe w układzie pokarmowym działają do pewnego stopnia autonomicznie i w cieniu tego, co czujemy i rozumiemy, ale mają też wpływ na „centrum dowodzenia”, stając się przyczyną zmian nastroju. Naukowcy są o krok od tego, by potwierdzić, że to, co dzieje się w brzuchu może być praprzyczyną stanów lękowych, depresji, a nawet… choroby Alzheimera.
Flora bakteryjna to gigantyczny świat składający się z bilionów mikroorganizmów, bez których człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Ingerowanie w panującą w nim równowagę może mieć opłakane skutki, a w czasach przetworzonej żywności i ciągnących się w nieskończoność kuracji antybiotykowych nietrudno o zafundowanie swoim „mikrolokatorom” kilku chemicznych atomówek dziesiątkujących pożyteczną populację. Badania dotyczące związków pomiędzy zdrowiem trzewi i stanem naszej psychiki dopiero się zaczynają, ale nie jest wykluczone, że bezrefleksyjne podawanie antybiotyków dzieciom może wpłynąć na niemal każdą dziedzinę życia – od problemów z otyłością do… zmian osobowości.

 

Zdrowie zaczyna się w brzuchu


Gdy już zaakceptujesz, że układ pokarmowy ma własny rozum i potrafi wejść w spór z głową, czas wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść. Przede wszystkim trzeba przyłożyć większą wagę do prawidłowego odżywiania. Dieta oparta na produktach niskoprzetworzonych, bogata w owoce i warzywa najdosłowniej wpłynie na dobre samopoczucie, regulując pracę jelit. Prawidłowa flora bakteryjna może nawet zminimalizować skutki udaru mózgu!

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń są oczywiście antybiotyki. Ostrożność w stosowaniu kuracji antybiotykowej i ścisłe przestrzeganie lekarskich zaleceń jest niezbędna, szczególnie w przypadku najmłodszych. Dla bakterii jelitowych szkodliwe mogą być również inne leki i suplementy diety, po które coraz częściej sięgamy bez głębszej refleksji. Korzystne jest z kolei uzupełnianie diety probiotykami. Dla dzieci duże znaczenie ma również przejmowanie flory bakteryjnej od matki. Dochodzi do niego podczas naturalnego porodu oraz w czasie karmienia piersią. Cesarskie cięcie i karmienie dziecka butelką są więc czynnikami, które mogą negatywnie odbić się na „drugim mózgu” dziecka.

 

Dbaj o (drugą) głowę


Zgłębianie tajemnic ludzkiego ciała z pewnością przyniesie jeszcze niejedną niespodziankę. Świadomość tego, jak niewiele wiemy i jak ciasno spleciona jest sieć zależności pomiędzy poszczególnymi organami powinna zachęcić nas do zwracania większej uwagi na to, co jemy.

 

eMU 
zdjęcie: pexels.com

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawdomówny
Prawdomówny 17.08.2019, 19:00
Zwłaszcza jelito grube Macie to w łbach a w jelicie na chwilę czyli ma się rozumieć taki przebłysk.

Pozostałe