Podwyżki, podwyżki. Co nas czeka w 2019
Podwyżki, podwyżki. Co nas czeka w 2019

Gaz mocno w górę, głównie dla przedsiębiorców

Nie znaczy to, ze konsumenci indywidualnie będą oszczędzeni

Podwyżki cen gazu dotkną głównie przedsiębiorców i będzie to wzrost w granicach 40-40%. Skutkiem tego będzie wzrost cen za ogrzewanie, tam gdzie głównym dostawcą ciepła są duże zakłady (najczęściej miejskie). Wzrost cen dla przedsiębiorców w późniejszym czasie odbije się na konsumentach, gdyż koszty podwyżek producenci odbiorą w zwiększonej marży, co przyczyni się do wzrostu cen produktów. Najszybciej odczuwalne będzie do w pieczywie i w innych produktach spożywczych. Podwyżki są nieuniknione, gdyż gazem zastępuje się często węgiel, stąd zwiększone zapotrzebowanie. Kontrakty nie wystarczają.


Prąd nie aż tak, ale jednak

Dla konsumentów wzrost będzie pośredni

Zamieszanie z ceną prądu rozpoczęła się kilka miesięcy temu. Później było już tylko gorzej. Ceny dla gospodarstw domowych z taryfy G miały najpierw wzrosnąć o nawet 30 proc., później tylko o 5 proc., by jeszcze później nie wzrosnąć w ogóle, bo taka jest wola polityczna, wyrażona przez premiera Morawieckiego i ministra energii Tchórzewskiego. Przypomnijmy - by utrzymać ceny energii elektrycznej w 2019 roku na dotychczasowym poziomie, rząd obniżył akcyzę i opłatę przejściową. Akcyza ma zostać obniżona z 20 zł na 5 zł za jedną megawatogodzinę, a opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. Planowane są też cięcia w wydatkach spółek energetycznych m.in. na marketing, co ma zapewnić kolejne kilkaset mln zł oszczędności.


Bilety kolejowe

Wzrost cen biletów kolejowych jest podyktowany wzrostem cen prądu. Mówi się dziś o 20% podwyżkach. Do tego przyczyniła się także zwiększona cena za paliwo ciekłe (ropa), która w dużej mierze swą cenę zawdzięcza akcyzieŚmieci coraz droższe

Wysoki wzrost cen za usługę wywożenia śmieci dotknie większość samorządów. Konkurencja na rynku nie jest ogromna i tylko największe firmy są w stanie poradzić sobie z gospodarką śmieciową. Wzrost cen paliwa, wzrost wynagrodzeń i kosztów pośrednich spowoduje mocne podniesienie cen. Do tego Polacy kiepsko segregują i koszt utylizacji są znaczące.


Piwo niestety także w górę

Tutaj przyczyną jest głównie susza, która miała miejsce w ostatnich latach nie tylko w Polsce. Główny składnik, czyli jęczmień, jest ściągany w dużej mierze od największych producentów światowych jak Kanada czy Stany Zjednoczone. Tam również nie jest dobrze tak jak w Polsce. Smutne, ale wesołego trunku nie będzie nam dane tyle spożywać, co byśmy chcieli.


Woda coraz droższa

Od momentu powstania tworu jakim są Wody Polskie, to głównie im zakłady wodociągowe składają propozycję cen wody do zatwierdzenia. Większość spółek wodnych wykorzystała ten fakt i podniosła znacząco tę kwotę, między innymi z konieczności modernizacji i rozbudowy kanalizacji. Do tego Wody Polskie naliczają kolejne opłaty za wydobycie złóż. Do tego koszty pośrednie w tym między innymi wzrost ceny prądu i już mamy pewnik. Woda będzie droższa.

piotr

Osoby, które przeglądały ten artykuł czytały również:

Niegrzeczna inteligencjaMajówkowy zmysł podróżowania100 milionów na cele dobroczynneSłodkie kłamstwaOdchudzanie przez spanie
--- zobacz inne modne artykuly ---

Cień do Twoich powiekNajseksowniejszy taniecTargi Ślubne w PileZara ma problemUbrania za 4 miliardy


>>> Powrót do wyszukiwania