Ciąża to choroba
Ciąża to choroba

Nowe ustalenia naukowców nie pozostawiają złudzeń.Trzy lata w dziewięć miesięcy

Długoterminowe badania przeprowadzone na grupie filipińskich kobiet zaprzeczyły (w pewnym sensie) hasłu lansowanemu przez niejedną celebrytkę: „ciąża odmładza”. W pewnym sensie, bo w okresie ciąży przebadane komórki matek rzeczywiście okazywały się młodsze, niż wskazywałby na to wiek biologiczny. Sytuacja odwraca się jednak, gdy nowy człowiek opuści już brzuch mamy.

Długość telemerów i wiek epigenetyczny, czyli wskaźniki używane do określenia, jak daleko jesteśmy od śmierci z przyczyn naturalnych, przedstawiają się niekorzystnie dla kobiet, które mają za sobą trud połogu. Im więcej ciąż, tym szybciej zachodzi proces starzenia. Do tego zwiększa się szansa wystąpienia całego szeregu chorób.


Każda ciąża skraca życie matki o przynajmniej 6 miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet dwa lata. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że kobiety, które wzięły udział w badaniu, żyją i pracują w dużo trudniejszych warunkach niż mieszkanki Europy, co prawdopodobnie ma wpływ na to, jak mocno ciąża odbija się na organizmie.


Wnioski z badań nie powinny przerażać. Lepiej, by odebrały argumenty wszystkim tym, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego macierzyństwo miałoby wiązać się z jakimikolwiek przywilejami – choćby zwiększoną emeryturą. Artykuł opublikowany w Scientific Reports jest jednym z najlepszych przykładów na to, że wydanie na świat potomstwa to całkiem wymierne poświęcenie. W tym wypadku okazuje się, że matka za każdym razem dosłownie oddaje kilka miesięcy swojego życia…

D.C.
zdjęcie: pexels

Osoby, które przeglądały ten artykuł czytały również:

Ból zjedzonyMęski ambasador MaybellineMagia świątecznej dekoracjiWirtualna turystykaGrillowe pożegnanie lata
--- zobacz inne modne artykuly ---

Suplement rozsądkuWirtualny pocałunekSól nie taka strasznaCiąża to chorobaCo myślicie?


>>> Powrót do wyszukiwania